دانلود کتاب A History of Philosophy 1 از Frederick Copleston

دانلود کتاب A History of Philosophy 1 از Frederick Copleston  کتاب A History of Philosophy 1 از Frederick Copleston

Frederick Copleston - A History Of Philosophy Greece And Rome

  نام کتاب: A History Of Philosophy 1 – Greece And Rome

نویسنده: Frederick Copleston

مجموعه: A History Of Philosophy

انتشارات: Image Books

سال نشر: 1993

زبان: انگلیسی

تعداد صفحات: 534 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 9.76 مگابایت

 

مقدمه

بیش از پنجاه سال از تألیف کتاب گرانقدر سیر حکمت در اروپا نوشته شادروان محمد على فروغى مى‌گذرد. فروغى پس از ترجمۀ گفتار در روش دکارت متوجه شد که این رسالۀ عمیق در ایران درست فهمیده نمى‌شود و در واقع صرف ترجمه و ارائۀ مجرد افکار یک فیلسوف، اگر خوانندگان به پیوستگى آن با آراء قبلى و با سیر تطور بعدى و زمینۀ تاریخى آن آشنا نباشند، بى‌فایده است. او بدرستى دریافته بود که شناخت آراء فلسفى و فهم افکار واقعى هرفیلسوفى نخست در «تاریخ فلسفه» امکان‌پذیر است.نگرش تاریخى به فلسفه و عموما به تمام دستاوردهاى انسانى، در گذشته کمتر سابقه داشته است. قدما در واقع براى تاریخ فلسفه شأنى قائل نبودند و اصولا چندان توجهى به منشاء آراء فلسفى و تأثیر و تأثر و سیر و بسط تاریخى آن نداشتند. به گفتۀ امیل بریه: «مطالعۀ تاریخ فلسفه در مجموع سیر زمانى آن، با توجه به وحدت این سیر تطورى، امرى است که تقریبا تازگى دارد. این امر یکى از وجوه متعدد اعتقاد به ترقى روح انسانى است که در اواخر قرن هجدهم به ظهور رسید. در فلسفۀ تحصّلى اوگوست کنت به اعتبارى، و در فلسفۀ هگل به اعتبارى دیگر، سیر تاریخى فلسفه به عنوان لازم ذات فلسفه تلقى شد.»   مى‌دانیم که “هگل”، فلسفه را همان تاریخ فلسفه مى‌دانست؛ به عقیدۀ او، فلسفه را فقط باید در تاریخ فلسفه آموخت.  با این اعتبار، اگر بخواهیم دست کم فلسفۀ جدید غرب را بشناسیم، و افکار ماهوى فلاسفۀ آن را بدانیم، ناگزیر از اتخاذ این دید تاریخى هستیم، دیدى که در تاریخ فلسفه منعکس است.
 

معرفی کتاب

جلد اول از مجموعه A History Of Philosophy (به فارسی: تاریخ فلسفه) با عنوان Greece And Rome (به فارسی: یونان و روم)، به شرح فلسفه های باستان مربوط می شود. این مجلد در پنج بخش کلی نوشته و تدوین شده است. عناوین این بخش‌ها به ترتیب عبارتند از: • فلسفه پیش از سقراط دوره سقراطی افلاطونارسطو فلسفه بعد از ارسطویی سرفصل‌های بخش نخست کتاب به این شرح است: «مهد فکر غربی: ایونیا»، «پیشگامان: نخستین فلاسفه ایونی»، «جمعیت فیثاغوریان»، «پیام هراکلیتس»، «واحد پارمنیدس و ملیسوس»، «دیالکتیک زنون»، «پیشرفت آنکساگوراس» و … مهم‌ترین سرفصل‌های بخش دوم کتاب نیز از این قرار است: «سوفسطائیان»، «سقراط» و «حوزه‌های کوچک سقراطی». همچنین «زندگی افلاطون»، «آثار افلاطون»، «نظریه معرفت»، «نظریه مُثُل»، «نظریه اخلاقی»، «نظریه هنر»، «فیزیک افلاطون» و «آکادمی قدیم» عناوین مهم‌ترین سرفصل‌های بخش سوم کتاب است. کاپلستون در بخش چهارم کتاب نیز در هفت فصل به معرفی و شرح و بررسی منظومه فکری ارسطو پرداخته است. عناوین این فصول به ترتیب عبارتند از: «زندگی و آثار ارسطو»، «منطق ارسطو»، «مابعدالطبیعه ارسطو»، «فلسفه طبیعت و روان‌شناسی»، «علم اخلاق ارسطو»، «سیاست»، «زیبایی شناسی ارسطو» و «افلاطون و ارسطو». در بخش انتهایی کتاب نیز مباحثی چون «مذهب رواقی قدیم»، «حوزه اپیکوری»، «شکاکان قدیم و آکادمی‌های متوسط و جدید»، «حوزه رواقی متوسط»، «حوزه رواقی متاخر»، «حوزه نوفیثاغوری»، «حوزه افلاطونی متوسط»، «فلسفه یهودی ــ یونانی»، «مذهب نو افلاطونی فلوطینی»، «دیگر حوزه‌های نو افلاطونی» و… طرح شده‌اند. کاپلستون در مقدمه کتاب خود نیز به طرح مباحثی چون چرایی اهمیت مطالعه تاریخ فلسفه، ماهیت تاریخ فلسفه، چگونگی مطالعه تاریخ فلسفه و همینطور چیستی فلسفه باستان پرداخته است.
 

اطلاعات کتاب

• کتاب Greece And Rome (به فارسی: یونان و روم) نوشته Frederick Copleston (فردریک کاپلستون) نخستین بار در سال 1946 منتشر شد. ترجمه های فارسی: یونان و روم: ترجمه سید جلال الدّین مجتبوی – انتشارات علمی و فرهنگی
 

مجموعه تاریخ فلسفه

مجموعه A History Of Philosophy (به فارسی: تاریخ فلسفه) اثر Frederick Copleston یکی از برجسته‌ترین آثار کلاسیک در زمینه تاریخ فلسفه‌ است که در نه جلد به نگارش درآمده‌ است. این مجموعه یکی از معتبرترین و بزرگترین تاریخ فلسفه هاست که از حیث عمق و و مستند بودن و جامعیت جزو بهترین هاست. این دوره نه جلدی که به همت عده ای از مترجمان زبده به فارسی ترجمه شده است، مجموعه ای را در دسترس خوانندگان فارسی زبان قرار می دهد که تا حد زیادی می تواند آنان را از متن های دیگر بی نیاز سازد، زیرا هدف نگارنده این بوده است که سیر تحول فلسفه را از آغاز تا اواخر قرن بیستم با زبانی ساده و روان برای خواننده تحصیل کرده معمولی بیان کند. این مجموعه به همت عده ای از مترجمان زبده از جمله سیدجلال‌الدین مجتبوی، عبدالحسین آذرنگ، اسماعیل سعادت، داریوش آشوری، غلامرضا اعوانی، ابراهیم دادجو، بهاءالدین خرمشاهی و امیرجلال‌الدین اعلم به فارسی ترجمه شده‌است.
 ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.