میانکاله ، مقصد مهاجران زیبا

میانکاله ، بهشت طبیعتگردان

میانکاله شهر پرندگان مهاجری است که از نقاط سردسیر به اینجا می آیند. محلی امن و به دور از آلودگی ها و خطرات ناشی از حضور انسان

میانکاله شبه جزیره‌ای است در دریای خزر که فقط ۴۵ کیلومتر با بهشهر فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده دقیقا در قسمت جنوب شرقی دریای مازندران واقع شده و بیش‌تر از ۶۸ هزار هکتار مساحت دارد.

میانکاله در سال ۴۸ به عنوان منطقه حفاظت شده و در سال ۵۴ به عنوان تالاب بین المللی معرفی شده. در سال ۵۵ هم در ذخیره‌گاه زیست کره یونسکو ثبت شده است.

آب تالاب میانکاله شور است و از رودخانه‌های قره سو و چند رودخانه فصلی تامین می‌شود.

گردشگری میانکاله

 

جاذبه های میانکاله

میانکاله منطقه ای است شامل چند نوع پوشش گیاهی و جانوری ، جایی است که اگر بخواهید همه چیزش را ببینید شاید ۲ تا ۳ روز باید زمان بگذارید. میانکله را ساخته‌اند برای حیات وحش. جایی است که پر است از شنزارهای ساحلی، ‌اراضی باتلاقی، آبگیرها، مرداب جنگلی با پوشش درختچه‌های گز، جنگل انارستان، بوته‌های تمشک و زمین‌های پست و گره افتاده.

 

پرنده‌نگری در میانکاله

پرنده نگری در میانکاله 1

میانکاله بیشتر بخاطر همین پرندگانش بین مردم مشهور است. بیش از ۲۰۰ گونه پرنده مهاجر و بومی که اغلب آن‌ها مهاجرند. به دلیل تعداد زیاد پرندگان (نزدیک به ۵۰۰ هزار قطعه) در این ناحیه، میانکاله تبدیل شده به رصدگاه پرندگان. کافیست یک دوربین دوچشمی داشته باشیدو مدت‌ها غرق در تماشای پرندگان شوید.

پرندگان میانکاله از سیبری می‌آیند و پاییز و زمستان را در شمال کشور اتراق می‌کنند. برای این که پرندگان را ببینید از آن درختان انار و تمشک‌های شیرین دل بکنید و سعی کنید خودتان را برسانید به جنوب شبه جزیره.

دوربین را در نقطه ای امن قرار دهید طوری که استرسی به پرندگان وارد نکنید تا از شما دور شوند.درضمن از پوشین لباسهای جیغ هم حذر کنید.

میانکاله سرزمین پرندگان است. پرندگان هستند که حکمرانی می‌کنند. هر طرف را که سر بچرخانید گونه‌ای پرنده می‌بینید. از فلامینگو بگیرید تا پلیکان، اردک ،آپچلیک ،حواصیل و انواع غاز.

پرنده های میانکاله

اما  پرنده‌های میانکاله فقط بخشی از طبیعتی است که انتظارتان را می‌کشد.

پرنده نگری میانکاله

 

 

 

 

 

 

 

 انار ترش میانکاله

میانکاله سرزمین انار ترش است. پوشش ۱۰۰ کیلومتر مربعی از درختان اناری که نه توسط انسان کاشته شده‌اند بلکه هدیه طبیعت هستند. البته به دلیل خاک شور منطقه، انار میانکاله ترش است آن طوری است که ربش طعم خوبی به فسنجان می‌دهد.

وارد میانکاله که می‌شوید دو طرفتان پر است از درختان انار و بوته‌های تمشک. در زمستان چیزی از انار به شما نخواهد رسید. اما اگر مهر بروید مطمئنا یک دل سیر انار وحشی میخورید.

به غیر از انار ترش و تمشک شیرین، ۱۷۹ گونه گیاهی در این منطقه ثبت شده است. گیاهانی مثل: ازگیل، تنگرس، سیاه تل، ولیک، سپیدار، گز، داغداغان، اوجا، دم اسب، علف هفت بند، علف شور، جگن و نی.

تمشک وحشی

انار ترش میانکاله

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسب وحشی میانکاله

میانکاله همچنین سرزمین اسب های وحشی است.این منطقه اقامتگاه اسب سرخ مو هم هست، این اسب‌های نیمه وحشی حدود ۱۵۰ سال پیش توسط روس‌ها به منطقه آورده شدند.

اسب وحشی میانکاله

 

ساحل، کویر و همه چیز

به کوچکی میانکاله در نقشه نگاه نکنید. سرزمینی است که ۶۸۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. همه‌اش که آب و پرنده نیست. جاهایی دارد که اگر تصویرش را ببینید باور نمیکنید جاییست در سرسبز ترین استان کشور.

ساحل میانکاله با بقیه سواحل شمال متفاوت است. تمیز است چون که از دست ما آدمیان در امان است. حقیقتا اگر به دنبال یک ساحل بکر و تمیز هستید و دلتان می‌خواهد بدانید ساحل شمال بدون زباله چه شکلی می‌شود، میانکاله را از دست ندهید.

تپه‌های شنی میانکاله توسط خطی از درختان به عرض ۱۰۰ متر از ساحل جدا شده‌اند. در حاشیه جنوبی ساحل یک جاده نسبتا سنگلاخی وجود دارد که شما را به سمت شرق و کلبه‌های ماهیگیران می‌برد.

 

 

مناظر طبیعی

اگر موقع طلوع و غروب در میانکاله باشید، میتوانید تصاویر فوق العاده ای ثبت کنید.منظره‌ای مه آلود و پر شده از صدای پرندگان و جاندارانی که چندان با مزاحمت‌های آدمی آشنا نیستند و از شما فرار نمی کنند.

همینطور اگر خوش شانس باشید میتوانید از دامداری داخل شبه جزیره شیر تازه گاومیش نهیه و نوش جان کنید که طعمش وصف پذیر نیست.

غروب میانکاله

کشتی به گل نشسته پژواک

 

در گذشته یک کشتی به گل نشسته در اوایل جزیره وجود داشت که چندسالی هست جمع آوری شده است.

کشتی به گل نشسته میانکاله

 

مجوز ورود به میانکاله

 

برای بازدید از این منطقه زیبا نیاز به مجوز دارید ، که میتوانید از آژانس های گردشکری مطمئن بخواهید برای شما تهیه کنند یا به صورت شخصی برای دریافت آن اقدام کنید. گرفتن مجوز کار سختی نیست. باید در ساعت اداری به سازمان حفاظت از محیط زیست بهشهر یا مازندران مراجعه کنید.

شماره تماس روابط عمومی محیط زیست بهشهر:
۰۱۱-۳۴۵۲۶۴۱۴

شماره تماس روابط عمومی محیط زیست مازندران:
۵ – ۳۳۳۵۸۸۱۳ – ۰۱۱

اقامت در میانکاله

حقیقت این است که اینجا بدون اقامتگاه و هتل است. بهتر است برای اقامت در یکی از شهرهای اطراف مثلا ساری یا گرگان هتل رزرو یا شب را در سوئیت اجاره‌ای سر کنید.

اما اگر توانایی اقامت در شرایط بدون امکانات رو دارید دو دامداری داخل جزیره وجود دارد که میتوانید با هماهنگی قبلی در یکی از اتاق های آنجا اقامت داشته باشید.

 

بهترین زمان سفر و بازدید از میانکاله

 

برای بازدید از میانکاله باید مشخص کنید هدف شما دیدن پرنده‌ است یا لذت بردن از طعم انار وحشی.

بهترین زمان برای پرنده نگری زمستان است ،چرا که اینجا پناهگاه پرندگان در فصل سرد سرزمین‌های سیبری است. ضمنا اگر نمی‌توانید از فکر تمشک‌های شیرین بیرون بیایید، همین زمستان را انتخاب کنید.

اما اگر انار دوست دارید آن هم انار ترش، بهتر است اواسط مهر را برای بازدید انتخاب کنید.

چگونه به میانکاله برویم

برای رفتن به این شبه جزیره به ساری بروید. از ساری بر طبق نقشه هر مسیری که راحت‌ترید را انتخاب کنید. با این حال دو مسیر زیر پیشنهاد می‌شود.

  • می‌توانید از مسیر نکا، بهشهر، بندر اميرآباد و ميانكاله بروید.
  • می‌توانید مسیر سورک (جاده فرودگاه ساري)، دشت ناز، گوهرباران، بندرامير آباد و ميانكاله را انتخاب کنید.

خوبی مسیر دوم این است که می‌توانید سر راه از مزارع زیبای شمال، پارک دشت ناز و تالاب زاغمرز هم بازدید کنید.

 

نکته: در بازدید از هرجای ایران خصوصا میانکاله ی زیبا مراقبت کنید تا زباله ای به محیط اضافه نکنید، اگر هم در توان دارید زباله هایی که در مسیر میبینید را جمع آوری کنید و به اولین مکان مناسب انتقال بدید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.