دانلود کتاب ناخدای دانوب از ژول ورن

دانلود کتاب ناخدای دانوب از ژول ورن   کتاب ناخدای دانوب از ژول ورن

nakhodaie-danub

نام کتاب: ناخدای دانوب

نویسنده: ژول ورن

مترجم: فروردین پارسای

مجموعه: ادبیات داستانی جهان برای نوجوانان

انتشارات: دبیر

سال نشر: 1389

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 161 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 25.5 مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: 1876 میلادی مکان: بلغارستان (شهر روسچوک) در سال 1876 و با اعلان جنگ ترکیه به بلغارستان، “سرژ لادکو”یِ وطن پرست برای دفاع از وطنش، مجبور می شود شهر “روسچوک” و “نیچا”، همسر دوست داشتنی خود را ترک کند تا در جبهه به پارتیزان ها ملحق شود. از آنجا که در ملوانی و قایقرانی تبحر دارد، پارتیزان ها او را به رومانی می فرستند تا از آنجا به بوداپستِ مجارستان برود و از طریق رود دانوب، مهمات را به جبهه پارتیزان ها در شهرهای مرزی و ساحلی برساند. در طی این مدت با نامه از احوال همسر خود جویا می شد. وضعیت بلغارستان بحرانی شد. در مرز مجارستان به او خبر رسید که انقلاب بلغارستان در نطفه خفه شده و ترکها تمام سواحل دانوب را زیر نظر دارند. به همین خاطر او تصمیم گرفت به ماموریتش ادامه ندهد و به عقب برگردد و در شهری اقامت کند تا اوضاع بهتر شود. لادکو با خود فکر می کرد که دیگر ارسال سلاح ها از برنامه او حذف شده است. تمرکز دسته های ترک در اثر شکست انقلاب، در اطراف دانوب زیاد شده بود و از همه بدتر، از اواخر ماه ژوئن نامه هایی که از طرف ناچا می رسید، قطع شده بود و او نمی دانست چکار باید بکند. اضطراب و دلواپسی او را شکنجه می داد. در اوایل ماه ژوئیه، صربستان هم رسما به بلغارستان اعلان جنگ داد و از آن تاریخ به بعد، ناحیه دانوب پر از دسته های ارتشی و رفت و آمدهای قطع نشدنی همراه با وحشت زیاد شد. لادکو پس از یک ماه بی خبری، دیگر نمی توانست دلواپسی را تحمل کند. او تصمیم گرفت به بلغارستان مراجعت کند. البته او می بایستی به خاط همسرش ناچا خیلی احتیاط کند، چرا که بازگشت او به روسچوک، علاوه بر اینکه می توانست باعث دستگیری خودش توسط نیروهای ترک بشود، باعث گیر افتادن همسرش نیز می شد. سرژ لادکو چند روز در پی رافتن راهی برای حل این مشکل بود تا اینکه سرانجام به خیال خود راه حل را پیدا کرد و بدون اینکه به کسی اعتماد کند و در مورد برنامه اش با کسی حرف بزند، شروع به اجرای نقشه اش کرد. در این میان وارد شدن راهزن و غارتگری با نام مستعار سرژ لادکو به عرصه دانوب و ناامن سازی سواحل توسط او، تمام نیروهای امنیتی پلیس را نیز به دنبال نامِ سرژ لادکو کشاند و پلیسِ دانوب زبده ترین کارآگاه خود، “کارل دراگوش” را مامور شکار “سرژ لادکویِ راهزن” کرد. اما این سرژ لادکوی تبهکار که بود و چرا نام سرژ لادکو را برای خود برگزیده بود؟ آیا رابطه ای بین او و سرژ لادکوی واقعی وجود داشت؟ در یک طرف مهاجمین ترک و در طرف دیگر نیروهای امنیتی در پی یک نام: سرژ لادکو! …
 

معرفی کتاب

کتاب ناخدای دانوب یکی از آثار پلیسی و در عین حال تاریخی ژول ورن محسوب می‌شود که بسیار پر هیجان و زیباست. این کتاب سه سال بعد از مرگ ژول ورن منتشر شد و مثل بسیاری دیگر از کتابهایش که بعد از مرگش منتشر شدند، توسط پسرش، میشل ورن ویرایش و بازبینی شده است. این بار ژول ورن، بلغارستان را مهد حوادث داستان خود قرار می دهد و اعلان جنگ ترکیه به بلغارستان را نقطه شروعِ ماجراجویی قهرمان خود برمی گزیند. حوادث این اثر جالب، در اوج جنگ‌هایی رخ می‌نماید که در قرن نوزدهم میلادی در کشورهای ترکیه (که در آن زمان همان امپراتوری عثمانی بود)، بلغارستان، صربستان، روسیه و … به وقوع می پیوندد. رودخانه دانوب که از چندین کشور اروپایی می‌گذرد و آن‌ها را سیراب می‌کند، شاهدی می شود برای این جنگ‌های ناخواسته‌ که بر تعداد زیادی از این کشورها تحمیل شد. حوادث این مجموعه، در همان هنگامه جنگ روی می‌دهد. دزدان و غارتگران، با استفاده از اوضاع درهم مغشوش این کشور ها، دست به چپاول و سایر اعمال جنایتکارانه می‌زنند و دستگاه‌های امنیتی را که در آن هنگام ضعیف شده بودند و بیشتر کارکنان آن به امور مربوط به جنگ می‌پرداختند، با مشکلاتی بسیار زیاد و از جهاتی لاینحل مواجه می‌سازند. ژول ورن با زبانی جذاب و قلمی روان حوادث این دوره را در قالب داستان ناخدای دانوب روایت می کند و در خلال داستان، وقایع تاریخی را به ماجرا پیوند می زند. شاید خوانندگان کتاب‌های ژول ورن داستان‌های زیادی را از این نویسنده مشهور در مورد اکتشافات و اختراعاتی که بعدها به واقعیت مبدل شد، مطالعه کرده باشند، ولی این اثر که برای نخستین بار در سال ۱۳۸۷ به فارسی ترجمه شد، قدرت ژول ورن را در داستان‌های غیر تخیلی به خوبی نشان می‌دهد. به همین دلیل، با ملاحظه این کتاب می‌توان او را در ردیف نویسندگان مقتدر داستان‌های پلیسی نیز به حساب آورد. اوج هیجان داستان این کتاب، در برخوردهایی است که میان آن دو سرنشین کرجی با هم و سپس آن دو نفر با دزدان روی می‌دهد. در این کتاب هم، مانند بسیاری از کتاب‌های ژول ورن، اطلاعات بسیار مفیدی در مورد تاریخچه کشورهای حوزه دانوب و نیز جغرافیای منطقه وجود دارد که با مطالعه آن‌ها، می توان به بسیاری از مجهولات دست یافت. نکته قابل ذکر این است که پیش بینی سرانجام داستان، باز هم مانند سایر داستان‌های ژول ورن کاری بس مشکل است و خواننده تا بخش‌های پایانی کتاب، همچنان در هیجان و اضطراب خواهد بود.
 

اطلاعات کتاب

• کتاب ناخدای دانوب ترجمه ای است از کتاب Le Pilote Du Danube (به فارسی: ناخدای دانوب) نوشته ژول ورن که اولین بار در سال 1908 در فرانسه منتشر شد.
 ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.