بازدید نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از موزه عبرت

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، هم‌زمان با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی به همراه جمعی از معاونان، مدیران و مسئولان بخش‌های مختلف بعثه مقام معظم رهبری با حضور در موزه عبرت ایران از ساختمان مشترک ضد خراب کاری، مخوف‌ترین شکنجه گاه سازمان اطلاعات و امنیت رژیم ستم شاهی معروف به ساواک بازدید کردند.

دراین بازدید، مسئولان بعثه مقام معظم رهبری از سلول‌های مختلف انفرادی و عمومی ساختمان کمیته مشترک ضد خرابکاری و قسمت‌های مختلف موزه عبرت از جمله اتاق‌ها و وسایل شکنجه زندانی‌ها، بندهای ۱، چهره‌های ماندگار و مشاهیر واتاق تمشیت دیدن کردند و در هرقسمت با توضیحات افرادی که در این محل در دوران رژیم ستم شاهی زندانی بودند در جریان نحوه برخورد با زندانیان و شکنجه‌هایی که می‌شدند، قرار گرفتند.

حجت‌الاسلام نواب در حاشیه بازدید از موزه عبرت ایران گفت: این موزه بسیار آموزنده و دیدن آن برای همه مردم به ویژه مسئولان لازم است تا بدانند چه تلاش‌ها و زحماتی را انسان‌های صالح در راه نجات کشور از حاکمیت ستمگران متحمل شدند تا امروز کشور ایران اسلامی در جهان بدرخشد.

وی افزود: شایسته است به منظور استفاده بهتر و بیشتر از این موزه، آیات و کلمات قصار مناسب حاکی از تحقق وعده‌های الهی در بخش‌های مختلف نقشبندی شود تا برای بازدیدکنندگان آموزندگی بیشتری داشته باشد، زیرا ما مدیون فداکاری این افراد و خون شهدای انقلاب اسلامی هستیم که شماری از آن‌ها در همین زندان‌ها متحمل رنج‌های فراوانی شدند.

این گزارش حاکی است، در دهه ۵۰ در دوران محمد رضا پهلوی، ساواک از زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری برای بازداشت و شکنجه زندانیان سیاسی و گرفتن اعتراف از آنان استفاده می‌کرد.

این زندان ازاوایل سال ۱۳۵۰ به مهم‌ترین مکان بازداشت، شکنجه و تخلیه اطلاعات انقلابیون تبدیل شد و به گفته ساواک با توجه به اسناد تاریخی موجود طی سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ هزاران نفر از مبارزان و انقلابیون در عملیات کمیته مشترک ضد خراب کاری ساواک دستگیر و تعداد زیادی نیز به شهادت رسیدند.

اجبار متهم به ایستادن به مدت طولانی، شلاق زدن، دست بند از پشت با قلاب کردن دست‌ها به هم، آویختن صلیبی، شوک، سوزاندن بدن، قفس داغ و… از جمله شکنجه‌های شکنجه گران ساواک در زندان ساختمان کمیته مشترک ضد خراب کاری بود.

از چهره‌های معروفی که دراین مکان زندانی بودند می‌توان به حضرات آیات: رهبر معظم انقلاب اسلامی، طالقانی، هاشمی رفسنجانی و شهیدان گرانقدر استاد مرتضی مطهری، سیدمحمد قاضی طباطبایی، اشرفی اصفهانی، شاه آبادی، سید محمد بهشتی، محمدجواد باهنر و محمد علی رجایی اشاره کرد.

[ad_2]

Source link

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.